Rubriky
Nástroje a metody datové analytiky

První hodina s Excelem aneb tabulky, tabulky a zase tabulky

Spousta lidí si myslí, že Excelu rozumí. Akorát když se zeptáte na pokročilé funkce tak jsou schopni vykoktat akorát SUMU. Já patřím přesně do této skupiny. Excel ráda používám a vždy jsem si myslela, že mu rozumím, už od malička, kdy jsem si jednotlivé buňky vybarvovala různou barvou a vytvářela obrázky. Později jsem zjistila, že lze Excel používat i na jiné funkce.

A nyní jsem zjistila, že excel má skoro neomezené možnosti a bude mi velmi dlouho trvat, než se všechny naučím. Nicméně na první hodině jsme poodhalili roušku tajemství. Naučili jsme se spoustu užitečných příkazů. Například jednoduchou klávesovou zkratku jak se dostat na konec tabulky. CTRL+šipka dolů (+SHIFT pokud chceme sloupeček označit). Jeeee, to ušetří spoustu času, když budu zjišťovat počet řádků v Excelu.

Dále jsem probrali vytváření tabulek, filtrování informací, spojení dvou funkcí SUMIF, AVERAGEIF, COUNTIF, odebrali duplicity a naučili se zadat pomocí funkce dnešní datum.

Data jsem bohužel získat nestihli, ale to nevadí, prý stihneme příště.

Dále jsme vyhledávali v tabulce pomocí příkazu SVYHLEDAT a POZVYHLEDAT (proč je to přeložené takto, fakt netuším). Nicméně jsou to fascinující funkce a už se moc těším na další pokračování.

Přestože se mi nepodařilo dosáhnout celkových 100%, byť jednotlivé části mám na plný počet (prý excelovský vtípek), tak hodinu považuji za velmi úspěšnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *